Jsme špička v oboru
průmyslové automatizace

Již od roku 2010 působíme jako spolehlivý dodavatel elektro komponentů
a služeb pro bezpečnost strojů a zařízení. Ať už potřebujete pomoci s posouzením rizik,
legislativou, dodáním produktů či samotnou realizaci řešení, jsme tu pro vás.

chci vědět více

Vážení zákazníci,

Dnes Vám přinášíme článek o bezpečnosti strojů.

Bezpečnost obsluhy strojů je velice diskutované téma, protože normy jasně stanoví potřebu zabezpečení a ochrany. Optické závory jsou zařízení, hlavním úkolem je zamezit v přístupu ke strojům, a hlavně okamžitě zastavit jakýkoliv nebezpečný prostor dříve, než obsluha, technik, případně jiná osoba, stačí vniknout do chráněného prostoru strojního zařízení. A to třeba jen nějakou částí těla, např. rukou, prsty. Náš tým se s bezpečnostní problematikou setkává hlavně u starších strojů a linek, kde na základě analýzy rizik vypracuje podrobnou zprávu, ale také kompletně zrealizuje navržená opatření, aby stroj, či linka byla bezpečně. 

Optické závory primárně používáme při realizaci našich projektů v divizi EK-PROJECT, pro zákazníky je samozřejmě můžeme dodat i samostatně. Pracujeme s výrobky Allen Bradly.

V případě potřeby modernizace, doplnění bezpečnosti u strojů či výrobních linek nás neváhejte kontaktovat: 

Blíže o problematice optických závorách hovoří kolega Ing. Jakub Steklý:

Bezpečnostní optické závory 

S rostoucím trendem rozvoje automatizace procesů, které jsou čím dál rychlejší, flexibilnější a výkonnější, je nutné zajistit bezpečnost obsluhy a techniků. Z tohoto důvodu se jedná i bezpečnostní systémy a komponenty, kterými jsou například zařízení pro optickou detekci přítomnosti osob.

Bezpečnostní systémy byly častokrát implementovány odděleně od automatizačních systémů a fungovaly zcela nezávisle na nich. Hlavní důvod, který platil a stále platí, že bezpečnostní systém musí být k dispozici za všech okolností. Chyba nebo neočekávaný stav během normálního provozu stroje nesmí mít vliv na bezpečnostní opatření.

Požadavky norem a směrnic

Bezpečnostní systém a bezpečný provoz čím dál více závisí na aktuální činnosti stroje nebo okamžitého stavu, a proto musí komunikovat s řídicím systémem. Musíme tedy dosáhnout nezávislosti bezpečnostního systému na normálním, tedy automatizačním procesu.

Jedním z nejdůležitějších výsledků tohoto procesu je vytvoření norem nazývaných „Normy funkční bezpečnosti“, to nejdůležitější je EN ISO 13849-1: Bezpečnost strojních zařízení – Bezpečnostní části ovládacích systémů – Část 1: Všeobecné zásady pro konstrukci a dále strojírenská směrnice EU 2006/42/ EC.

Základním a nejdůležitějším právem je, že nebezpečné části pracovního prostoru stroje musí být trvale hlídané, pohybující se části stroje musí být od těchto oblastí bezpečně odděleny. K hlídání těchto prostorů mohou být využity bezpečnostní optické ochrany. 

Systém fungování

Bezpečnostní optická závora se skládá ve většině případů z vysílače a přijímače mezi kterými vzniká tzv. ochranné pásmo. Vysílací jednotka je zpravidla vybavena soustavou diod, vyzařujících na vlnové délce infračerveného světla, které cyklicky vysílají krátké impulzy dopadající na fotocitlivé tranzistory na přijímací jednotce. Vnikne-li do ochranného pásma předmět a dojde k přerušení světelného paprsku, přijímací jednotka vygeneruje signál, který je povelem k zastavení pohybu stroje, nebo k uvedení stroje do bezpečné polohy. Výška ochranného pole je daná výška závory a rozlišením, tedy vzdálenost mezi jednotlivými diodami. (standardně 14 mm a 30 mm). Čím je parametr rozlišení tím menší předměty může světelná závora zjistit menšít. Tento parametr nejčastěji vyplyne z posouzení rizik a tím se také požaduje Performance Level. 

Důležitou součástí přijímače je vyhodnocovací elektronika s vypínacím výstupem, která při přerušení světelného paprsku okamžitě zajistí bezpečnostní výstup OSSD (Output Signal Switching Device), který je zapojen do logiky, a který dále odpíná výstupy např. stykače. Tyto výstupy mohou také vypínat přímo výkonové prvky. 

Z dalších funkcí, kterou světelné závory mohou obsahovat je např. MUTING, tedy funkce, která dokáže potlačit ochranné funkce za určitých bezpečnostních podmínek. BLANKING je funkce, která umožňuje naprogramování optického závory tak, že část snímacího pole je zatemněná. Také je možné světelné závory zapojit do kaskády za sebe, či pod úhlem tak, že mají pouze jeden pár výstupních signálů OSSD. 

 

Bezpečnostní světelné závory Allen Bradly

GuardShield 450L-B a GuardShield 450L-E

Světelné závory Allen-Bradley® GuardShield typu POC (kontrola v místě činnosti) se liší od tradičních světelných závor, které jsou založené na odděleném vysílači a přijímači. Patentovaná technologie umožňuje použití každého vysílače–přijímače ve funkci vysílače nebo přijímače, a to prostřednictvím inovativního zásuvného modulu. Oba modely mají certifikaci TÜV na úroveň PLe, typ 4, podle IEC 61496-1/-2, SILcl3 podle EN ISO 13849-1

Výhody

 • Patentovaná technologie umožňuje použít jakýkoli závoru jako vysílač, nebo přijímač pomocí inovativního plug-in modulu
 • Aktivní ochranný pole poskytuje snímání po celé délce závory
 • Široký rozsah hlídané výšky 150 ... 1950 mm s odstupňováním po 150 mm
 • Rozlišení: 

        ◦ Detekce prstu (14 mm): dosah 0,5 až 4 m

        ◦ Detekce dlaně (30 mm): dosah 0,9 až 6,5 m

 • Kompaktní provedení 30 mm x 30 mm
 • Režim START, monitorování externího zařízení (EDM), rozsah snímání je snadno konfigurován přepínači DIP na zásuvných modulech
 • Dvě LED diody na závoře indikují ideální nastavení pozice
 • Flexibilní možnosti montáže výrazně usnadňují instalaci
 • Diagnostika a odstraňování problémů přes bezplatný software CCW
 • Krytí IP65
 • TÜV certifikace Typ 4 IEC 61496-1/-2, PLe, SIL 3 dle EN ISO 13849-1, IEC 62061

 

Předsedou se stal Ing. Jakub Steklý


26.09.2019

 

  PŘEJÍT NA WEB SLUŽBY

 Projektový manažer - služby

 

 

S čím vám můžeme pomoci

Posuzujeme rizika, navrhujeme, vyvíjíme, programujeme, realizujeme.
Vše, co potřebujete, pro vás zabezpečíme v prvotřídní kvalitě a s maximální péčí.

Prozkoumejte náš e-shop

Proč spolupracovat s námi

Za dobu působení v oboru jsme si jasně definovali naše hodnoty, ze kterých nikdy neslevíme.
Věříme, že naše filosofie osloví i vás.

Špičková
kvalita

Za kvalitu našich služeb
a produktů si stojíme.
Ručíme za ní certifikátem ISO 9001:2016, který patří k nejvíce uznávaným na celém světě.

Řešení
na míru

Díky mnohaletým zkušenostem v oboru vám dokážeme navrhnout řešení bezpečnosti práce přesně podle potřeb a procesů vašeho podniku.

Zákazník
na prvním místě

S námi získáte nejen spolehlivého dodavatele zboží, ale také partnera, který vám pomůže s legislativou, technickým poradenstvím i servisem.

Evropský
původ produktů

Naše dodavatele si pečlivě vybíráme. Máme proto jistotu, že vám vždy doporučíme pouze ta nejkvalitnější a nejefektivnější řešení, které je na trhu dostupné.

Poznejte nás lépe